Εκλογή νέου Προεδρείου Δημοτικού Συμβουλίου και Δημοτικής Επιτροπής – Ορισμός Αντιδημάρχων και Εντεταλμένων Δημοτικών Συμβούλων

Τετάρτη, 03 Ιανουαρίου 2024

Στις 2 Ιανουαρίου 2024, έλαβε χώρα η 1η Ειδική Συνεδρίαση στο Δήμο Παλλήνης για την εκλογή:  

Α) Προέδρου, Αντιπροέδρου και Γραμματέα του Δημοτικού Συμβουλίου Παλλήνης.

Β) Μελών της Δημοτικής Επιτροπής Δήμου Παλλήνης.

Ο Δήμαρχος Παλλήνης Χρήστος Αηδόνης, σε ένα σύντομο χαιρετισμό του, καλωσόρισε το σώμα του νέου Δημοτικού Συμβουλίου που συνήλθε σε συνεδρίαση για πρώτη φορά το 2024 και ευχήθηκε καλή και δημιουργική χρονιά που θα φέρει ορατά αποτελέσματα προς όφελος των Δημοτών.

Ομοίως οι επικεφαλής της αντιπολίτευσης, Κωνσταντίνος Σμέρος, Θεοδώρα Πασχαλίδου και Ειρήνη Κουνενάκη, ευχήθηκαν με τη σειρά τους καλή χρονιά θέτοντας τους δικούς τους στόχους για τη νέα θητεία.

Την 1η Ειδική Συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου καλωσόρισε με πρωτοχρονιάτικα κάλαντα η Χορωδία Παλλήνης «Ευφωνία».

Τα αποτελέσματα της διαδικασίας εκλογής νέου Προεδρείου Δημοτικού Συμβουλίου, που προήδρευσε ο πρωτεύσας σε ψήφους Δημοτικός Σύμβουλος Θεόδωρος Σμυρλιάδης, ως ακολούθως:

1. ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ ΠΑΛΛΗΝΗΣ:
ΒΙΤΣΙΟΣ ΑΡΙΣΤΕΙΔΗΣ (ΑΡΗΣ)

2. ΑΝΤΙΠΡΟΕΔΡΟΣ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ ΠΑΛΛΗΝΗΣ:
ΜΟΥΡΤΖΙΑΠΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ

3. ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ ΠΑΛΛΗΝΗΣ:
ΠΑΣΧΑΛΙΔΟΥ ΘΕΟΔΩΡΑ

Τα αποτελέσματα της διαδικασίας εκλογής Δημοτικής Επιτροπής που προήδρευσε ο νέος Πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου Αριστείδης Βίτσιος, ως ακολούθως:

ΜΕΛΗ ΔΗΜΟΤΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ
ΔΗΜΟΥ ΠΑΛΛΗΝΗΣ
«ΕΞΥΠΝΗ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΠΟΛΗ, ΑΝΘΟΥΣΑ, ΓΕΡΑΚΑΣ, ΠΑΛΛΗΝΗ».
ΤΑΚΤΙΚΑ ΜΕΛΗ ΔΗΜΟΤΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ

1. ΔΑΣΚΑΛΑΚΗ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΑ (ΦΙΛΙΤΣΑ) του Αθανασίου

2. ΚΑΡΚΟΥΛΙΑΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ του Αθανασίου

3. ΚΟΥΤΡΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ του Θεόδωρου

4. ΚΟΥΤΣΙΚΟΥΡΗΣ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΣ του Πέτρου

5. ΜΕΡΤΥΡΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ του Νικολάου

ΑΝΑΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΑ  ΜΕΛΗ  ΔΗΜΟΤΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ

1. ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ (ΘΑΝΟΣ) του Αναστασίου

2. ΣΤΑΥΡΙΝΟΥΔΗΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ του Νικολάου

3. ΠΑΝΑΓΙΩΤΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΒΙΚΤΩΡ του Αντωνίου

«ΑΝΘΟΥΣΑ ΓΕΡΑΚΑΣ ΠΑΛΛΗΝΗ μια πόλη για όλους».
ΤΑΚΤΙΚΑ  ΜΕΛΗ  ΔΗΜΟΤΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ

6. ΣΜΕΡΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ του Γεωργίου

7. ΚΑΡΡΑΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ του Ιωάννη

ΑΝΑΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΑ  ΜΕΛΗ  ΔΗΜΟΤΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ

4. ΔΙΑΚΑΚΗ ΜΑΡΙΑ του Κωνσταντίνου

5. ΜΕΛΙΣΣΑ-ΚΟΛΛΙΑ ΒΑΣΙΛΙΚΗ του Κωνσταντίνου

6. ΜΕΡΤΖΑΝΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ του Αρχιμήδη

«ΕΜΕΙΣ Η ΠΟΛΗ ΜΑΣ».
ΤΑΚΤΙΚΑ ΜΕΛΗ ΔΗΜΟΤΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ

8. ΚΟΥΝΕΝΑΚΗ ΕΙΡΗΝΗ του Μιχαήλ

«ΛΑΙΚΗ ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΗ ΠΑΛΛΗΝΗΣ».
ΑΝΑΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΟ  ΜΕΛΟΣ  ΔΗΜΟΤΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ

7. ΤΣΑΓΓΑΡΗΣ ΕΥΣΤΡΑΤΙΟΣ (ΣΤΡΑΤΗΣ) του Νικολάου

Μετά το πέρας της Συνεδρίασης ο κ. Αηδόνης ανακοίνωσε τους ορισμούς Αντιδημάρχων και 
Εντεταλμένων Δημοτικών Συμβούλων:

Αντιδήμαρχος Δημοτικής Περιουσίας κινητής και ακίνητης και δημοτικής κοινότητας Παλλήνης, Αναπληρωτής Δημάρχου (άμισθος):
 ΜΕΡΤΥΡΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ

Αντιδήμαρχος τεχνικής υπηρεσίας και τμήματος προμηθειών, δημοσίων και διεθνών σχέσεων ψηφιακής πολιτικής καινοτομίας και επιχειρηματικότητας και δημοτικής ενότητας Ανθούσας, Αναπληρωτής Δημάρχου:
ΚΟΥΤΣΙΚΟΥΡΗΣ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΣ

Αντιδήμαρχος Καθαριότητας και ανακύκλωσης:
ΣΜΥΡΛΙΑΔΗΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ

Αντιδήμαρχος Παιδείας, προσχολικής αγωγής, οικογένειας και δια βίου μάθησης:
ΔΑΣΚΑΛΑΚΗ ΦΙΛΙΤΣΑ

Αντιδήμαρχος Κοινωνικής Πολιτικής, αλληλεγγύης και κοινωνικής πρόνοιας:
ΤΣΙΤΖΙΚΑΚΗ ΑΣΠΑΣΙΑ

Αντιδήμαρχος Πολιτικής προστασίας,  παραβατικότητας, καταπολέμησης κοινωνικού αποκλεισμού και κοινωνικής ενσωμάτωσης και σύστασης δημοτικής Αστυνομίας (άμισθος):
ΔΗΜΟΣ ΓΡΗΓΟΡΗΣ

Αντιδήμαρχος Αθλητισμού:
ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΘΑΝΟΣ

Αντιδήμαρχος Πολιτισμού:
ΜΠΑΞΕΒΑΝΗ ΦΩΤΕΙΝΗ

Αντιδήμαρχος  εξυπηρέτησης του δημότη,  συντήρησης δημόσιων κοινόχρηστων χωρών και υποδομών, περιβάλλοντος και ποιότητας ζωής (άμισθος):
ΚΟΥΤΡΑΣ ΝΙΚΟΣ

 Αντιδήμαρχος Μέριμνας για την 3η ηλικία, κέντρου εξυπηρέτησης πολιτών , ληξιαρχείου και κοιμητηρίων και δημοτικής ενότητας Γέρακα:
ΚΑΡΚΟΥΛΙΑΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Αντιδήμαρχος προστασίας και ευζωίας ζώων και ανάπτυξης δημοτικής συγκοινωνίας:
ΚΑΡΑΝΙΚΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ

Εντεταλμένη Σύμβουλος αστικής αναζωογόνησης, αναβάθμισης της πόλης και χωρικού σχεδιασμού, πολεοδομίας-δόμησης:
ΜΠΑΦΙΤΗ ΒΑΣΙΛΙΚΗ

Εντεταλμένη Σύμβουλος Ισότητας Φύλων, Πρόεδρος Σχολικής Επιτροπής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης:
ΚΑΚΑΜΠΟΥΚΗ ΒΑΣΙΛΙΚΗ

Εντεταλμένος Σύμβουλος  Νέας γενιάς και πολιτικής προστασίας Πρόεδρος Σχολικής Επιτροπής Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης:
ΣΤΑΥΡΙΝΟΥΔΗΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ

Εντεταλμένος Σύμβουλος Αθλητισμού:
ΧΡΙΣΤΟΦΙΛΕΑΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ

Εντεταλμένος Σύμβουλος Εθελοντισμού και συνεργασίας με επαγγελματικούς και κοινωνικούς φορείς και λαϊκών αγορών:
ΤΟΥΡΚΑΚΗΣ ΑΡΙΣΤΕΙΔΗΣ

Εντεταλμένη Σύμβουλος πολιτισμού, ιστορικής ανάδειξης της πόλης και τουριστικής ανάπτυξης:
ΣΙΑΡΚΟΥ ΘΕΟΔΩΡΑ

Εντεταλμένος Σύμβουλος δημόσιας υγείας  και δημοτικών ιατρείων:       ΠΑΝΑΓΙΩΤΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΒΙΚΤΩΡ

Εντεταλμένος Σύμβουλος για θέματα πράσινης οικονομίας και ανακύκλωσης και πολιτικής προστασίας:
ΣΤΡΙΚΟΣ ΚΩΣΤΑΣ

Εντεταλμένος Σύμβουλος εξυπηρέτησης του δημότη,  συντήρησης δημόσιων κοινόχρηστων χωρών και υποδομών, περιβάλλοντος και ποιότητας ζωής:
ΧΑΤΖΑΡΑΣ ΑΝΤΩΝΗΣ

Σημείωση: Οι θέσεις των Εντεταλμένων Δημοτικών Συμβούλων είναι άμισθες.

Scroll to Top
Μετάβαση στο περιεχόμενο